Vi skrev föregående vecka att det fanns flera indikationer på att på att den svenska ekonomin är på väg att vända upp från sin konjunkturella botten och att den svenska börsen är bland de marknader i Europa som har bäst möjligheter att gynnas av en sådan utveckling med hänsyn till verkstadsbolagens tydliga dominans på börsen.
Vi noterade också att den svenska börsen hade bildat en klassisk köpsignal i en av de säsongsmässigt starkaste perioderna och vi var fortsatt bekväma med vår bedömning att börsåret hade klart goda möjligheter att sluta i dur.
Efter bildandet av denna köpsignal ville vi dock se att marknaden med kraft och volym bröt upp från sitt intervall och bekräftade att den positiva trenden verkligen var intakt och att en uppgångsfas därmed med stor sannolikhet stod för dörren, vilket ännu inte har infriats då marknaden inväntat räntebeskedet från den amerikanska centralbanken.
Inför gårdagens räntebesked hade många institutioner påpekat att svaga hushåll och ökande arbetslöshet medan tillväxten av jobb samtidigt är stabil skapade en svårbedömd situation för centralbanken. Marknaden såg det dock som i det närmaste självklart att det skulle en räntesänkning under onsdagskvällen.
Inför räntebeskedet uppvisade USA, Europa och Sverige stabilitet. S&P 500 har rört sig sidledes med ovanligt låg volatilitet under två veckors tid. Nasdaq visade dock aningen svagare tendens medan värdebolagsorienterade Dow Jones och småbolagsindexet Russel 2000 precis som föregående veckan visade mer stabilitet och styrka.
Volvos konkurrenter Caterpillar och Paccar trendar dock tydligt uppåt och medan S&P 500 har legat stilla har dessa två bolag istället stigit med runt 10 respektive 15%. Att dessa två konjunkturkänsliga bolag nu börjat axlat rollen som flockledare på den amerikanska marknaden är positivt för den svenska börsen med sin uttalat konjunkturkänsliga prägel.
Utvecklingen för de sju giganterna visar inga större inbördes förändringar. Google ligger kvar i sin starka trend och Nvidia försöker, men har ännu inte lyckats vända upp från den nedgångsfas som började i samband med delårsrapporten. Apple trendar metodiskt uppåt, Metas kursbild visar viss svaghet liksom Microsofts medan Amazon indikerar bottenkänning.
För svenska placerare som köper amerikanska aktier är naturligtvis valutarelationen USD/SEK essentiell. Den trettonde januari kostade en amerikansk dollar 11,32 svenska kronor. Den sjuttonde september kunde en dollar köpas för 9,19 SEK. Från denna lågpunkt stärktes dollarn mot kronan till som mest 9,61 i början av november.
Därefter har en ny kronförstärkning påbörjats och den förväntade amerikanska räntesänkningen med 0,25% förstärkte denna påbörjade tendens med en notering på 9,28, dvs. mindre än tio öre över årslägsta.
Kronans styrka imponerar och den har även tydligt stärks mot Euron sedan början av november. En möjlig och sannolik förklaring till denna styrka är att Sverige har goda möjligheter att visa upp en konjunkturledd ekonomisk tillväxt i Europas toppskikt under 2026.
Jerome Powells presskonferens under gårdagskvällen skapade börsoptimism även om han förklarade att beslutet att sänka räntan med 0,25% inte varit självklart. En kommande räntehöjning ansågs dock i det närmaste utesluten och beslutet att centralbanken ska genomföra så kallade kvantitativa lättnader och återköpa obligationer för att förbättra likviditeten på räntemarknaden mottogs klart positivt av marknaden och S&P 500 stängde på plus 0,67% och Dow Jones på plus 1,05%.
Inför dagens öppning i USA indikerar dock terminshandeln en nedgång för S&P 500 på runt 0,8% och detta kan härledas till att Oracle, som har varit en betydande vinnare på AI släppte sin rapport. Omsättningen för bolagets viktiga ”molnverksamhet” kom in strax under förväntningarna, men marknadens reaktion var brutal och inför dagens handel indikeras en nedgång på närmare 12%.
Ränteoptimismen fick sålunda S&P 500 att stiga igår men förnyad AI-oro riskerar att sudda ut denna uppgång vid dagens handel. Den svenska börsen verkar dock ta det hela med ro och indikerar en högst marginell nedgång vid börsen öppning.
Sverige är en världens mest cykliska börser med en påtaglig dominans av stora internationella verkstadsbolag som gynnas av en förbättrad konjunktur. Sannolikheten är god att den klassiska signalen för uppgång kommer effektueras och vi tror som tidigare att den svenska börsen både kan avsluta året i dur och utvecklas väl under 2026.
C-G Gyllenram
Ability Asset Management








