Vi skrev föregående vecka att efter utskakningen och återhämtningen i USA, Europa och Sverige (tisdagen den 23/2) så kunde vi mycket väl få se nyvunnen optimism och fyndköpsjakt på marknaderna. För den svenska börsens del kunde detta innebära att index (OMXS30) sökte sig upp mot och kanske även förbi årshögsta vid 2044 punkter.
Vi trodde dock inte att rekylen var över utan att oron och nervositeten sannolikt skulle komma tillbaka och då resultera i en rekyl på upp emot 10 %. Om detta scenario blev verklighet skulle det sannolikt skapa mycket intressanta köplägen, inte minst i nedpressade tillväxtbolag.
Efter ovanstående utskakning så dröjde det bara två dagar innan marknaden noterade årshögsta på 2053 punkter. Glädjen varade dock inte länge för när den amerikanska tioårsräntan med kraft passerade 1,5 % spred sig oron i USA med rejäla minustecken som följd. Inför helgen var det därför ånyo nervöst på den svenska börsen med ett tydligt minustecken vid stängning.
Innevarande veckan började med en klang-och jubelföreställning på global basis efter att den amerikanska långräntan tappat 15 punkter och positiva vaccinnyheter presenterats. Så sent som förmiddagen nådde den svenska börsen ett nytt ”all time high” på 2082 punkter.
Vi har varit något tidigt ute i vår åsikt om att risken är förhöjd på börsen, då vi vet att nedgångar har en obekväm tendens att komma snabbt och oväntat. Vi har dock inte ändrat åsikt, om att sannolikheten är hög, att vi inom kort kan få se en rekyl av mer eller mindre kännbar karaktär.
Rekyler är helt normala inslag i börsens beteendemönster och att påpeka att sannolikheten ökat för en rekyl på den svenska börsen är odramatiskt. Vi talar inte om någon krasch eller drastisk nedgång och så sent som i slutet av november tappade den svenska börsen 6 %, i oktober över 8 %, i juni något mer än 9 % och i maj närmare 12 %, dvs. genomsnittliga rekyler på 8,75 % som i genomsnitt varade strax under tre veckor.
På marknaderna föreligger det nu en mycket intressant samvariation mellan guldpriset och den amerikanska tioårsräntan, men inte av sedvanligt utan av inverterat (omvänt) slag.
Vid ökad risk för börsrekyl är det vanligt med ökat intresse för guld och det är en förståelig reaktion, då guld anses vara en tillflyktsort när det blåser snåla börsvindar. Motsatsen gäller också och det är därför logiskt att guldpriset tappat 20 % sedan toppen i augusti medan börsutvecklingen gått åt andra hållet.
Trots den senaste tidens börsoro, främst i USA, så fortsätter dock guldpriset att trenda nedåt och därtill med tydligt accelererande tendens. I normalfallet borde vi nu ha sett någon form av ökat intresse för guld, men detta har uteblivit. Förklaringen till detta avvikande beteende är att kopplingen till börsutvecklingen för tillfället i det närmaste har upphört medan det nu istället råder en i det närmaste perfekt omvänd korrelation med den amerikanska tioårsräntan.
Guld ger ingen ränta medan den amerikanska obligationsräntan nu ger en avkastning i nivå med direktavkastningen för amerikanska aktier, vilket leder till att det säljs guld och köps obligationer. Det råder även en inverterad prisrelation mellan ränte- och börsutvecklingen, dvs. börsen tenderar att försvagas när räntan stiger, men denna relation är inte alls lika tydlig som mellan guld- och räntenivån. I ett historiskt perspektiv är tioårsräntan fortfarande låg och trots den snabba uppgången under februari är det en ganska bra bit kvar till den verkliga smärtpunkten för aktiemarknaden.
Bågen är hårt spänd på den svenska börsen (OMXS30) efter den snabba uppgången under januari och februari och skulle trenden fortsätta uppåt med samma lutning och hastighet innebär detta en årsavkastning på runt 60 %, vilket är synnerligen osannolikt.
Positiva konjunkturutsikter, vaccineringar, ekonomier som öppnas upp, stödpaket från USA och EU, fortsatta stimulanser från centralbankerna, återhämtning i Kina och fortsatt stigande tillgångspriser ligger nu i kurserna, varför en kursrekyl inom kort framstår som allt mer sannolik. Vi anser därför att risk/reward inte är gynnsam på den svenska börsen för närvarande.
Den amerikanska tioåriga räntan kan mycket väl fortsätta en bra bit till uppåt, efter den avklarade rekylen, och nå nivåer som kan upplevas som obekväma och obehagliga. Vi har valt att öka likviditeten ytterligare, tror på en rekyl på 5-10 %, som om den infrias kan skapa mycket intressanta köplägen inte minst i överdrivet nedpressade tillväxtbolag
C-G Gyllenram, Ability Asset Management